13 Ocak 2018 Cumartesi

Antabus: Bir Üçüncü Sayfa Haberi


Bir üçüncü sayfa haberi Antabus...
Toplumsal bir yara,
Kadına şiddetin en traji komik hali...


Eğer bir kitap "Gülerim ağlanacak halime" deyiminin hakkını verecekse, verse verse bu kitap verir. Seray Şahiner kadına şiddeti ajite etmeden, aksine hicivle anlatmış. Konuyu, kaybedecek bir şeyi kalmayan bir kadının ağzından akıcı, espirili ama acı bir biçimde yansıtmış. Bazı bölümlerde karnım ağrıyana kadar güldüm ama neden güldüm diye bakınca içim acıdı. Yazarın tarzını çok sevdim. Yine okurum. Özellikle Gelin Başı kitabını çok merak ediyorum.

Kitabın sonu alternatifli yazılmış ama mutlu son var mı derseniz, okuyun görün derim.Antabus'un, Nihal Yalçın'ın oynadığı tiyatrosu gösterimide bulunuyor. Gidenler çok beğenmişler. Benimde gitme fırsatım olursa mutlaka gideceğim.

Antabus nedir diye merak eden olursa?

ANTABUS: kronik alkol bağımlılığı olan kişilerde, alkol kullanımından caydırmak ve alkolden tiksindirmek için kullanılan bir ilaçtır.
 

Arka Kapaktan:

“Hani kadınlar çocukları olsun diye gezmedik doktor, türbe bırakmıyorlar ya... Akılsızlar! Bırakın olmuyorsa olmuyor, ille doğurup ne diye sabinin de hayatını karartıyorsunuz?” Gelin Başı ve Hanımların Dikkatine kitaplarının yazarı Seray Şahiner’in kaleminden yeni bir insanlık öyküsü... Antabus, yaşadığımız şiddet ortamının kaynaklarını, bu şiddetin yarattığı insanlık hallerini anlatıyor. Bu kısa romanın anlatıcı kahramanı, işçi sınıfına mensup genç bir kadın; Leyla. Bir konfeksiyon atölyesinde çalışan Leyla, sessiz sakin, “sıradan” bir hayat kurmak ister. Fakat hayatı seçimleriyle değil, kendisine dayatılanlarla şekillenir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Balkabaklı Cheese Cake

Cheese Cake'i normalde borcama tek parça halinde yapıyordum. Son zamlardan sonra, bazı ürünlerin paketlerini küçültüler biliyosunuz....