7 Aralık 2017 Perşembe

Göğü Delen Adam


Yaş 35...
Yolun yarısı...
Son bir senedir eski ve/veya gelişmemiş diye adlandırabileceğimiz uygarlıkların aslında bizden çok daha gelimiş olduklarını düşünüyorum. Bunu düşünmemi sağlayacak bir çok neden var :/ içlerinden bir tanesi,


Tüketim...
Bizi tüketiyor ve yaşam denilen hengamede yenilip, yutuluyoruz... bitip gidiyoruz...

Ve Göğü delen adam!!!
Samoa adasında yaşayan kabile ve beyaz adam yani Papalagi arasındaki sohbet!!!

Baş ucu kitabı niteliğinde, ve altı çizilesi... İleride kesinlikle tekrar okurum cok sevdim! Günümüzdeki yaşam şeklimizin yanlışlarını çok iyi anlatan ve bize yapılan dayatmaları farklı bir dille anlatan eleştiri yazısı! Dili yalın ve akıcı... Okuyun derim, çok şey katar;)

Alıntılar:

"Çünkü beyaz adamın gerçek tanrısı, kendisinin "para" adını taktığı yuvarlak metal ve ağır kâğıttan başka bir şey değildir."

"Çünkü beyazların dünyasında insanların ağırlığı yalnızca parasıyla, o parayı her gün ne kadar arttırabildiğiyle ve hiçbir depremin zarar veremeyeceği kalın demir kutunun içinde ne kadar biriktirebildiğiyle ölçülür"

"Çünkü, sürekli aynı şeyi yapmak kadar hiçbir şey zor gelmez insana"

"herkes, gönlü ne çekiyorsa, gerçek yaşamda yaşamadığı, yaşayamayacağı ne varsa sahte yaşamında onları yaşar.

"Ama gazetenin bizim ruhumuz için kötü olan yönü bu değildir, yani olup bitenleri anlatması. Asıl kötü olanı, şunun bunun hakkında, ulu şeflerimiz hakkında, başka ülkelerin şefleri hakkında, olup biten ve insanın yaptığı her şey hakkında nasıl düşünmemiz gerektiğini söylemesidir."
" Demek ki salt görmek yetmiyor, bilmek de lazım"

Tanıtım Yazısından:

Papalagi denince beyazlar ya da yabancılar anlaşılır. Ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse göğü delen anlamına gelir.Samoa'ya ilk misyoner bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.
Yüzyılımızın başlarında yayımlanan Göğü Delen Adam bugün artık bir yeşil klasiği olarak okunurken, başlığının kaynaklandığı şiirsel metafor, bir de düz anlam içermeye başlıyor; çünkü Papalagi sonunda göğü gerçekten delmeyi başardı, 'ozon deliğinin' içinden ne tür bir yelkenlinin çıkageleceğiniyse zaman gösterecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İNCİLİ GASTRONOMİ REHBERİ RAFLARDA

                                     Türkiye’de benzeri olmayan bir değerlendirme ve derecelendirme yöntemi kullanarak gastronomi rehberi h...