30 Kasım 2017 Perşembe

Kumru ile Kumru


Kumru ile Kumru modern toplumsal eleştiri niteliğinde bir roman. Sıcacık Kumru karakterine hemencecik kanınız ısınıveriyor. Karakter kitapta çok yoğun bir şekilde işlendiği için midir bilmiyorum ama unutulmayan kahramanlarım arasına girmeyi başardı.

Kitap, sade anlatımı ve kolay okunur üslubuyla günümüz sorunlarına taşlama niteliğinde. Eşyayı, eşyaya olan doyumsuzluğumuzu, eşyaların benliğimizi yavaş yavaş nasıl ele geçirdiğini ok iyi anlatmış. Kitap;
  • İste,
  • Sahip ol, 
  • Tüket!!! 
  • Sıkıl,
  • yeni şeyler iste 
  • tüketmeye devam et !!! 
temasını çok güzelişlemiş. Yazar, reklamların tüketimdeki rolünüde atlamamış:)

Kitabın başındaki buzdolabı kısmını biraz uzun buldum ama toplumsal eleştirileri kesinlikle çok başarılı! Okunur mu? bence Okunur;) 

Alıntılar:

“Tuna hanım, neden kitap okuyorsun ki? Hâlâ okula gitmiyorsun ya?” diye sordu.
Tuna hanım şaşkınlıkla yüzüne baktı.
“Ne demek istiyorsun yani?” dedi. “İnsan yalnız okula gittiği için mi okur?”
“Başka ne için okusun ki? Sen evlenmişsin, kocan var, evin var, her şeyin tamam.”
Tuna hanım bunu hiç düşünmemişti.
“Başka ne için mi?” dedi, dalıp gitti bir süre, sonra gülümsemeye başladı, “Olduğum yerden başka yerde olmak için,” diye ekledi."

“Elinde bir uzaktan kumanda bulunsun istiyor, herkes gibi. Alacak uzaktan kumandayı eline, dünyalara kumanda ettiğini düşünecek, gerçekte uzaktan kumandanın ona kumanda ettiğini, kendisinin uzaktan kumandaya çalıştığını hiçbir zaman bilemeyecek, herkes gibi.”Tanıtım Yazısından:


2002 yılında yayınladığımız Yalan adlı romanıyla büyük ilgi toplayan Tahsin Yücel, yeni romanı Kumru ile Kumru' da yine toplumumuzun aslında gözler önünde olan ama kimsenin bir türlü dile getiremediği, yüksek sesle söylemekten herkesin ürktüğü bir sorununu anlatıyor. Yaşamımıza egemen olan eşyanın, yalnızca günlük çalışma biçimimizi değil, aynı zamanda duygularımızı, düşüncelerimizi, giderek kişiliğimizi nasıl etki altına aldığı, son derece etkileyici ve inandırıcı bir dille anlatılmış güç konuyu ustalıkla romanlaştırmış: Eşya, zamanla bize egemen olur. Başka pek çok konuda olduğu gibi eşya tutkusunda da televizyonun belirli bir etkisi vardır. Oysa bir yerde durup kendi kendimize sormamız gerekir: Kim kumanda etmekte? Biz mi televizyonu, yoksa televizyon mu bizi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Balkabaklı Cheese Cake

Cheese Cake'i normalde borcama tek parça halinde yapıyordum. Son zamlardan sonra, bazı ürünlerin paketlerini küçültüler biliyosunuz....