25 Kasım 2017 Cumartesi

Kum Kitabı


Borges'in Kum Kitabı'nı okurken kendimi çok eksik hissettim, zira çok donanımlı bir yazar ve ben ise daha yanmamış bir okurum (HAMDIM, PİŞTİM, YANDIM). Dostoyevski, H. P. Lovecraft gibi yazarların kitaplarına göndermeleri var eğer atıf yaptığı eseri okumadıysanız anlamanız çok zor. Ben bazı öyküleri bu nedenle anlamayamadım ama kesinlikle anlamadan çok beğendim yazdıklarını;) Yine okur muyum, OKURUM:)

Dili oldukça akıcı ve içeriği ise oldukça sürükleyici:) Kum Kitabı, birbirinden bağımsız öyküler içeriyor ve hepsi okurda ayrı bir duygu bırakıyor. 

Kitabın arkasındaki tanıtım yazısını okuyarak bu kitabı fantastik kitap kategorisinde değerlendirmeyin derim. Bir de çok fazla edebi geçmişiniz yoksa ve kitaptan keyif almak istiyorsanız bu kitabı okumak için biraz daha edebi birikim kazanmanızı önerebilirim.

ALINTILAR:


"Sonradan öğrendim bu sözlerin kendisine benzemediğini, zaten söylediğimiz bize benzemez her zaman."

"Zaten önemli olan okumak değil, yeniden okumaktır. Şimdi batmış olan basımevleri insanoğluna en büyük kötülüğü yaptı, ve gereksiz metinleri başdöndürücü bir hızla çoğalttı."

"Eğer uzay sonsuzsa, biz uzayın herhangi bir noktasındayız. Eğer zaman sonsuzsa, biz zamanın herhangi bir noktasındayız."

"İnsan ister istemez sonunda düşmanlarına benzer."

"Yalnızlık bana acı vermiyor: insanın kendisini ve kendi davranışlarını hoşgörmesi zaten yeterince zor. Yaşlanmakta olduğumun ayırdındayım: yeniliklerin beni ilgilendirmemesi ya da şaşırtmaması bunun en kesin belirtisi; belki de bu yeniliklerin hiç de yeni bir yanı olmadığını, eskilerin az buçuk birer değişimi olduğunu düşünmemdendir."

KİTABIN TANITIM YAZISI:


Mitolojik kahramanların, büyülü olayların, fantastik mekânların iç içe geçtiği Kum Kitabı, Borges'in engin hayal gücünün ve edebi dehasının izini sürüyor. Esere adını veren "Kum Kitabı" adlı fantastik öykü, büyülü bir kitaptan bahsediyor. Bilinmeyen bir dilde yazılmış olan bu öykü sonsuzdur; sayfaları çevrildikçe sonuna yeni sayfalar eklenir. Tıpkı kum gibi ne başı ne sonu vardır...

Borges'in görme becerisini kaybettiği yıllarda, sekreteri ve hayat arkadaşı Maria Kodama'nın yardımıyla yazdığı Kum Kitabı yazarın olgunluk çağının en önemli eseridir. Kitabın sonunda, orges'in esin kaynaklarını ve kendi eseri hakkındaki samimi yorumlarını içeren sondeyiş yer alıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Balkabaklı Cheese Cake

Cheese Cake'i normalde borcama tek parça halinde yapıyordum. Son zamlardan sonra, bazı ürünlerin paketlerini küçültüler biliyosunuz....