31 Temmuz 2012 Salı

Anlıyorum...

Anlıyorum...
Hayatımızda sıklıkla kullandığımız kelimelerin en üst sıralarında yer alıyor.

-X bana yalan söyledi.
-Anlıyorum ve çok haklısın, ama insanlar böyle işte.

-Y beni aldattı.
-Haklısın tatlım, seni çok iyi anlıyorum.

Peki gerçekten anlıyor muyuz acaba karşımızdakini yoksa lafın gelişimi bu anlama eylemi. İnsan yaşamadığı bir şeyi anlayabilir mi, tabi ki hayır! Bunu ancak tahmin edebilir. Gerçekte bu olay başına geldiğinde ise hiç tahmin etmediği tepkileri verebilir. Hatta bazı olaylar vardır ki başımıza bir kereden fazla gelir ve her seferinde aynı tepkiyi verebileceğimiz gibi başka tepkiler verebiliriz. Bazense, karşımızdakinin yaşadıklarına yakın olaylar yaşamışızdır, ve buna dayanarak anlama durumuna geçeriz. Peki anlar mıyız, bence hayır! Çünkü benzer olaylar da yaşasak, yaradılış gereği hepimizin olaylar karşısında verdiğimiz tepkiler farklı. Belki de hepimiz olaylara aynı gözlerle bakabilseydik, aynı oranda acı çekip, aynı oranda sevinseydik, yaşamak daha kolay olurdu, çünkü o zaman gerçekten anlardık birbirimizi.

O zaman da çok mu sıkıcı olurdu acaba Dünya:)

Doyumsuz muyum neyim:) "Anlıyorum" sizi, git yat uyu diyorsunuz :P

3 yorum:

  1. Tek tip insan pek sıkıcı olurdu sanırım:)

    YanıtlaSil
  2. Satis isinde calisanlara verilen temel egitimlerden biri bu,karsindakine empati yapabildigini goster,kendi tarafina cek,boylece urununu daha kolay satarsin.Hele bunu tam ozumsemeden,ezbere yapanlarda bu 'Anliyorum' o kadar yapay ve plastik duruyor ki..

    YanıtlaSil

Hayat

Güzelmiş;) "Buda, bir ormanda yolculuk ediyormuş. Sıcak bir günmüş. Susamış ve öğrencisine demiş ki; “Küçük bir çayın üzerin...