3 Mayıs 2012 Perşembe

"Geçti o günler"


Başbakanın "Soruyorum siz kimsiniz? Sanat sizin tekelinizde mi? Geçti o günler" açıklamasına, yıllar önce yüce önderimiz Atatürk'ün sözlediği özlü sözler adeta bir cevap niteliği taşıyordu. Hepimizin okul yıllarından hatırladığı bu sözleri unutmamak, unutturmamak dileğiyle!

“Hepiniz milletvekili olabilirsiniz...Bakan olabilirsiniz...Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz...Fakat sanatçı olamazsınız.“ 

“Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

“Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Millet'inin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.” 

“Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.” “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.”

“Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.” 

“Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.” 

“Güzel sanatlara da alakanızı yeniden canlandırmak isterim. Ankara’da bir Konservatuvar ve Temsil Akademisi kurulmakta olmasını zikretmek, benim için bir hazdır. Güzel Sanatların her şubesi için Kamutay’ın göstereceği alaka ve emek, milletin insani ve medeni hayatı ve çalışkanlık veriminin artması için çok etkilidir.”

“Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.” 

“Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.”   

                                                                                M. Kemal ATATÜRK

6 yorum:

okuyan dedi ki...

Son günlerin en çetrefilli olayı oldu maalesef.
Gerekli her şeyi paylaşmışsın bana anca paylaşımın için teşekkür etmek düşer.
Sevgiler.

Gul/İnn dedi ki...

gerçekten çok acı ve ayıp bir durum..sayı olmalı herşeyin başında ve her daim tiyatrolar..

Amin dedi ki...

Salam! Ben boyle fikir etmirem! Evler binalar cameler qurmaq boyuk senet! Amma teotro, pop muzik ,rep commersiya filmleri ,heykeller qurmaq hec vaxt kultur ve senet olamaz! Bu bir yalan!

deeptone dedi ki...

haklısın ki.
:)

Lô - Lâ dedi ki...

ama sen nerdesin ki :( ozlendin !!

Lô - Lâ dedi ki...

Ayni be bella. Bazen cok bazen bir volkan patliyor sonra yine ayni.

Opuldun

Yorum Gönder

Anladıklarımız Değişir mi?

Bir yazı yazsam... ya da daha basiti bir cümle... sonra zaman geçse... dönsem bir daha okusam... aynı mı olur anladığım? Onca zaman,...

 
Copyright 2009 HerbiRenk