8 Ekim 2011 Cumartesi

Evleneceğiz ama yaşımız tutmuyor


Geçen günlerde Yaşar Nuri Öztürk, NTV'de katıldığı bir programda, “Kendimden 35 yaş küçük, 25’lik kumral bir sevgilim var” demesi üzerine eleştiri yağmuruna tutulmuştu ve sonra da Gümülcüneli Mustafa Efendi’ye ait olduğunu öne sürdüğü evlilikte olması gereken ilginç yaş formülünü aktardı. Yaşar Nuri Öztürk'ün açıkladığı formüle göre; "Kadınla erkek arasındaki yaş farkı 1'e 2 düşünülür. Allah makamını cennet etsin, ben onun öğrencilerinden dinledim, Gümülcüneli Mustafa Efendi dermiş ki, 20'den sonra 1'e 2'ye 5 yaş daha ilave etmek lazım. Yani evlenecek kadınla erkekte, kadın erkeğin yarısı yaşında olması lazım. 20'den sonra yarıdan da 5 yaş küçük olması lazım." demişti. 

Yaşar Nuri Hoca Startv'de katıldığı Duymayan Kalmasın adlı programda ise “Bu ‘Erkeğin yaşının yarısı eksi beş’ formülü benim işime geliyor! Ne yapayım 40 yaşındaki kadını? 40 yaş kadının bakıma ihtiyacı vardır, derdini ben niye çekeyim ? Hem düşkünler yurdu açmayacağım ki!” bu sözleri sarf etmişti.

Bu açıklamalar o kadar ilginç geldi ki bana, bu formüle göre hesap yaptım benim evli olmam gereken kişinin yaşı 68 olmalıymış ama benim eşimle benim aramda sadece 2 yaş var. Bu formüle göre biz yanlış bir evlilik mi yaptık acaba. Yada eşim 15 yaşında biriyle mi evlenmeliydi. Kaldı ki 40 yaşında bir kadın, başka bir sağlık problemi yoksa bakıma ihtiyaç duymaz! ve çevremde erkeğin küçük, kadınsa büyük olduğu çok mutlu evlilikler de var. Evlilik yaşla olacak bir şey değil, önemli olan ruhların uyuşması. Ve ruh yaşı benden yaşıyla çoğu zaman tutmaz, o yüzdendir ki; iki kişi mutluysa geriye kalanlar def çalıp oynasın:)

16 yorum:

NeSLiNaMe dedi ki...

önemli olan anlayis sevgi ve saygi ister 5 ister 10 yas ya kücük yada büyük olsun bence hic fark etmez. önemli olan o evliligi yürütebilmek...

Gul/İnn dedi ki...

saçma insan saçmalamış yine..minareye kılıf dikmek derler buna :) hayır milletide dinden,imandan edenler bu ve bunu benzeri insanlar..komikler..

HerbiRenk dedi ki...

NeSLiNaMe---> kendini aklamak için milleti yanlış yönlendirme diyorlar böylesine 40 yaşındaki kadınlar ölsün o zaman 90 yaşındaki adamla evlenmek zorundalar:)

HerbiRenk dedi ki...

Gul/İnn---> garip bir açıklama gerçekten aynen kılıf uydurmuş minaresine oysaki sevdik birbirimizi kime ne dese daha güzel olurdu bence:)

francesca mckennitt dedi ki...

Normalde Y.N.Öztürk'ü severim ama bu açıklamaları beni şaşırttı. Öyle düşünürsek, 40 yaşındaki kadına düşkün diyorsa kendisi ölü sayılır yani. Hiçbir kadın da onu çekmek zorunda değil, eh onun daha fazla bakıma ihtiyacı var ne de olsa.

two of us dedi ki...

hoca aşık olmuş ve durumla biraz dalgasını geçmiş bence. espriyle anlatmıştır kanımca.

HerbiRenk dedi ki...

francesca mckennitt---> 40 yaşına gelen kadınlar ölsün o zaman! burdan bu anlaşılıyor:S

HerbiRenk dedi ki...

two of us--->yok ya gayet ciddiydi! dalga durumu yok, durum ben yaptım şimdi durumu kendime göre ayarlıyorum durumu:)

okuyan dedi ki...

karikatür pek hoş:)
bence de önce hayata bakış açılarının uyması ve sevgi olması gerek eşler arasında...

Aslı dedi ki...

Önce karikatüre çok güldügümü söyleyimde :)

Herbirengim, insan bir yanlış yapıyorsa eger, bunu çevresine dogru göstermek ister. Bizde dün bu konuyu konuştuk. Hoca çok yanlış yaptı bana göre ama seçtigi kılıfta uymadı, egreti durdu.

HerbiRenk dedi ki...

okuyan---> karikatür bence de çok şeker:) hayata bakış açısı uymuyorsa, sevgi saygı yoksa zaten evlilik yürümez! öyle göründüğü gibi değil evlilik sende gayet iyi bilirsin arkadaşım.

HerbiRenk dedi ki...

Aslı---> :) bende güldüm şeker bu yaşlılar ya:) gerçi hocaya göre yaklaşık 10 sene sonra bende düşkün olacağım :D

Aslıcğımım bence de hiç yakışmadı, gerek yoktu böyle söylemlere garip geldi yani, herkes sevdiğiyle mutlu olsun yaşı kaç olursa olsun:))

Erguvan Vakti dedi ki...

Bir zamanlar nasıl saygı duyarmışım kendisine,hayret...
Savunduğu düşünceyi hiç ciddiye almıyorum,umarım herkes de öyledir.

HerbiRenk dedi ki...

Erguvan Vakti---> akla mantığa yatmayan bir düşünce herkesin bu şekilde evlenmesi.

bu düşünceye göre 20 yaşında evlenen erkekler 10 yaşında bir kızla evlenmeliler. aradan yıllar geçince erkek 60 yaşına gelince kadın 50 yaşında olacak bu durum erkeğin boşanıp 25 yaşında biriyle evlenmesini, kadınınsa düşkünler yurduna gitmesini gerektirecek, hiçbir yerinden tutmuyor yani:)

Zeugma dedi ki...

Bu sözlerinden sonra saygım kalmadı bu adama.
Nerede okuduğumu hatırlayamadım şu an. Kadınla erkek arasında 15 yaştan daha büyük fark olduğunda sapkınlığına girdiğini yazıyordu.

HerbiRenk dedi ki...

Zeugma---> ne diyebilirim, garip bir kendini aklama çabası sadece! sevdiğiyle mutlu olsun herkes, ama bu tarz açıklamalar hoş olmadı!

Yorum Gönder

Anladıklarımız Değişir mi?

Bir yazı yazsam... ya da daha basiti bir cümle... sonra zaman geçse... dönsem bir daha okusam... aynı mı olur anladığım? Onca zaman,...

 
Copyright 2009 HerbiRenk