24 Ağustos 2011 Çarşamba

Türküm Ben: Tanısam da tanımasam da!


Size tek bir soru soracağım? Türklerden başka yabancı bir ülkede karşılaştığı kendi ülkesinin vatandaşı ile yıllık ahbapmış gibi davranabilen başka bir millet var mı?

Bundan 3-4  ay önce bir geziye gitmiştik, gezi grubumuzda bir de Japon turist vardı. Gezi programı dahilinde gezerken, grup içerisindeki tek yabancı olması nedeniyle herkes Japon turistle bir iki kelam ediyordu. Maksat yabancı hissetmesin kendini : ) Gezi grubunun toplanmasını beklerken, bir otobüs yanaştı yanımıza, ve içerisinden Japon kafile indi. Bizim grup hemen heyecanlandı, hata bir arkadaş gidip, turist arkadaşı buldu ve kafileyi gösterdi. Bizim Japon ne yaptı dersiniz? " hımm iyiymiş" dedi, hiç oralı bile olmadı. Oysa biz gidip konuşmasını, nereden geldin, ne kadar kalacaksın, nerede kalıyorsun diye hoş beş etmesini beklemiştik.  Resmen dumur olduk,  bildiğiniz ağzımız bir karış açık kaldı. 

Şimdi düşünüyorum da, Japon olmaları, o otobüsteki insanları iyi insanlar haline mi getiriyor?  neden tanımadığı insanlarla yüz göz olsun ki? ve işin tam bu noktasında iki gün önce  blogunu severek takip ettiğim Aslısın'ın yazısında okuduğum bir cümle geldi aklıma. "Nedir bu ait olma zayıflığımız, benzerlerimizi bulup onlarla beraber olmaya, onları kayırmaya olan hasretimiz?" nasıl da doğru? Yıllardır kimliğimizden uzaklaştırıyorlar bizi  yok etmeye, parçalamaya çalışıyorlar biz de çareyi bir şeylere ait olup, tutunmakta buluyoruz sanırım.

Kaynak göstermeme izin verdiği için Aslısın'a ve bu olayı aklıma getiren yurt dışında yaşayan Türkler ile ilgili yazısı için Sevgili Lô - Lâ 'ya teşekkürler.

Unutmadan, milletler çok farklı ama Türk her yerde Türk! :)

13 yorum:

emine dedi ki...

bence bu kesinlikle bize özgü bir durum :)) doğrusu ben başka bir millet için bu durumu görmedim duymadım :))

Gul/İnn dedi ki...

kesinlikle türk heryerde türk'tür..bi yandan kötü illa bi benzer bulma çabalarımız ama böyleyiz biz,anlaması güç ama bi o kadarda içten bi millet..tam çılgın türkler dedikleri gibi :)

Dürr-i Yekta dedi ki...

seviyorum ben bu halimizi, ne güzel milletiz işte yaban ellerde birbirimize yaban kalırsak ne olur halimiz :))

Lô - Lâ dedi ki...

Guzel paylasim olmus ellerine klavyene saglik .. : )

Burada da ilk sorduklari, hemserim memleket nireee. bunun sicakkanlilikla alakadar bir sey oldugunu dusunmuyorum, bence bas baya merak ve maydanozluk .

yabancilar bizim tabirimiz ile 'cool' takiliyor dolayisiyla gozumuzde daha matah oluyor. bizler ise br tebessumle hemen kopruden atlama boyutuna geliyoruz..

bak o japona yuz vermeseydiniz nasilda roller degisiyordu .. ama yok 'sicakkanli' ve 'misafirperestiz' ya .. birazda baskalari bize sicak ve misafirperest davransin ..

HerbiRenk dedi ki...

emine---> bence de bu durum tamamen bize özgü bir durum:))

Gul/İnn--->bir çok anlaşılmaz bize özgü tavırlarımız var, 40 metre öteden ben Türk'üm diye bağırıyoruz resmen:)) İçten olduğumuz doğru ama yavaş yavaş bu içtenlik yerini iki yüzlülük alıyor, ama temiz saf insanımız hep temiz:)

Dürr-i Yekta---> Türk her yerde Türk dedim ya:) böyleyiz biz:))

Lô - Lâ---> teşekkür ederim, merakta bizim başlıca özelliklerimizden, bizden daha meraklı bir millet var mı bilmiyorum:)

yabancıların bizim gözümüzde matah göründüklerinin farkındayım. Misafirperverlik başka ama biz bu durumu abartıyoruz nedense onları gözümüzde büyütüyoruz. Herkese aynı davranmalı insan insandır! Milliyetiyle insanlığından bir şey kaybetmez ya da insanlığına bir şey katmaz!

Aslısın dedi ki...

biz kendi insanımıza yabancılardan daha kötü davranıyoruz ve ayrıca teşekkür etmesi gereken benim ve teşekkür ederim, beğendiğin ve paylaştığın için arkadaşım.

ahmedov dedi ki...

ee Çılgın Türkler :)

Lô - Lâ dedi ki...

@ colorful - nopes .. herseyin en tuhafi bizde : ))

HerbiRenk dedi ki...

Aslısın---> kesinlikle haklısın, sanki onlar insan da biz ikinci kalite insanız! rica ederim arkadaşım gerçekten çok vurucu bir cümleydi:)

ahmedov--->çılgınız tabi ki:)))

hüzün insanı---> çok garip bir milletiz gerçekten:))

Adsız dedi ki...

Turkun Türk'ten başka dostu yoktur o yüzden böyle davranıyoruz herhalde

HerbiRenk dedi ki...

Adsız---> Türkün Türk'ten başka dostu yok doğru! Ama biz yabancılara kendi vatandaşlarımıza davrandığımızdan daha düzgün davranıyoruz bunu nasıl açıklayacaksınız?

Amin dedi ki...

Bu cox dolasiq bir durum...mehriban olmaq yaxshi...

HerbiRenk dedi ki...

Amin---> haklısın gerçekten çok karışık ve tamamen bize özgü bir durum:) tabi ki seveceniz tüm insanlara karşı:)

Yorum Gönder

İyi ki...

Hayatın içerisinde hepimize bir rol  biçilmiş. Bazen bu rol öyle bir hal alır ki ne yaptıklarına ne de söylediklerine anlam vermezsin! ...

 
Copyright 2009 HerbiRenk