23 Ağustos 2011 Salı

Sıra Sit Alanlarına Geldi!


Hürriyet gazetesinde okuduğum haber beni şok etti! Cumhuriyet dönemi ile birlikte koruma altına alınan sit alanları, tekrar gözden geçirilecekmiş. Etrafıma baktığımda, yeşillik, doğallık adına doğru düzgün bir şey göremezken, sit alanlarının da tekrar gözden geçirilme haberi epey üzdü beni! Üstelik yıllardır bu konu üzerinde çalışanların işlerine son verilip, yeni bir uzman ekip oluşturulacakmış. Yeni beyinler iyidir ama, böylesi geri dönülemez konularda tecrübe de son derece önemli bence!

İşte ilgili haber;

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelindeki binden fazla 'doğal sit' alanını ilgilendiren bir karar aldı. Bakanlığın kararnamesi ile cumhuriyetin kuruluşundan bu yana doğal sit kararları yeniden incelenecek. Sit alanları hakkında tek yetkili olan 'koruma kurulu' üyelerinin görevleri de sona erdi. Bakanlığın bu kararı çevrecilerin de tepkisini çekti.

Sit alanları ile ilgili her türlü bilgi ve belge, 6 ay içinde bakanlığa gönderilecek. Bakanlık, uzmanlardan oluşturacağı komisyon aracılığıyla tek tek inceledikten son daha önce verilmiş sit statülerinin devam edip etmeyeceğine karar verecek.

Bakanlığın kararını eleştiren Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir, "Bu değişiklik ile doğal sit alanları içinde kalan derelere de HES yapılabilecek. Bugüne kadar ilan edilen tüm doğal sit alanları, tekrar değerlendirilecek" dedi."

6 yorum:

 1. çok üzücü bir haber umarım gözden geçirelim derken bazı menfaatlere hizmet etme amacında olmazlar :(

  YanıtlaSil
 2. Gul/İnn---> inşallah ama nedense pek öyle bir izlenim vermedi bana:((

  YanıtlaSil
 3. kisaca - yenilerin torpil kadrosu hazirlaniyor ve satilmamis bazi alanlarida satisa sunuyoruz ..

  YanıtlaSil
 4. Lô - Lâ---> aynen öyle olacak bence de:(( güzel memleketimde satılmadık arazi kalmadı zaten:((

  YanıtlaSil
 5. umarim yanilan ben olurum : (

  YanıtlaSil
 6. Lô - Lâ---> bu sefer yanılmanı ben de çok isterim!

  YanıtlaSil

KayakTatili İçin Neler Gerekir

Hali hazırda sömestr tatilide gelmişken kar tatiline çıkacaklar için bu yazı faydalı olur diye düşündüm:) Kar tatiline giderken olmazsa olma...