23 Ağustos 2011 Salı

Sıra Sit Alanlarına Geldi!


Hürriyet gazetesinde okuduğum haber beni şok etti! Cumhuriyet dönemi ile birlikte koruma altına alınan sit alanları, tekrar gözden geçirilecekmiş. Etrafıma baktığımda, yeşillik, doğallık adına doğru düzgün bir şey göremezken, sit alanlarının da tekrar gözden geçirilme haberi epey üzdü beni! Üstelik yıllardır bu konu üzerinde çalışanların işlerine son verilip, yeni bir uzman ekip oluşturulacakmış. Yeni beyinler iyidir ama, böylesi geri dönülemez konularda tecrübe de son derece önemli bence!

İşte ilgili haber;

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelindeki binden fazla 'doğal sit' alanını ilgilendiren bir karar aldı. Bakanlığın kararnamesi ile cumhuriyetin kuruluşundan bu yana doğal sit kararları yeniden incelenecek. Sit alanları hakkında tek yetkili olan 'koruma kurulu' üyelerinin görevleri de sona erdi. Bakanlığın bu kararı çevrecilerin de tepkisini çekti.

Sit alanları ile ilgili her türlü bilgi ve belge, 6 ay içinde bakanlığa gönderilecek. Bakanlık, uzmanlardan oluşturacağı komisyon aracılığıyla tek tek inceledikten son daha önce verilmiş sit statülerinin devam edip etmeyeceğine karar verecek.

Bakanlığın kararını eleştiren Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir, "Bu değişiklik ile doğal sit alanları içinde kalan derelere de HES yapılabilecek. Bugüne kadar ilan edilen tüm doğal sit alanları, tekrar değerlendirilecek" dedi."

6 yorum:

Gul/İnn dedi ki...

çok üzücü bir haber umarım gözden geçirelim derken bazı menfaatlere hizmet etme amacında olmazlar :(

HerbiRenk dedi ki...

Gul/İnn---> inşallah ama nedense pek öyle bir izlenim vermedi bana:((

Lô - Lâ dedi ki...

kisaca - yenilerin torpil kadrosu hazirlaniyor ve satilmamis bazi alanlarida satisa sunuyoruz ..

HerbiRenk dedi ki...

Lô - Lâ---> aynen öyle olacak bence de:(( güzel memleketimde satılmadık arazi kalmadı zaten:((

Lô - Lâ dedi ki...

umarim yanilan ben olurum : (

HerbiRenk dedi ki...

Lô - Lâ---> bu sefer yanılmanı ben de çok isterim!

Yorum Gönder

Çocuklar için: "kitap tamir etme etkinliği"

Bizim evde birşey bozulup, kırılınca yada yırtılınca hemen atmıyoruz.Yapılmayacağını bilsek bile "önce bir yapıştıralım olmazsa at...

 
Copyright 2009 HerbiRenk