18 Ağustos 2011 Perşembe

Copyleft: Bir Kültür Baş Kaldırısı

Copyleft Nedir?

Aldığınız bir DVD/CD'nin yada bir kitabın arka yüzünde Copyright tüm hakları saklıdır diye bir ibare vardır. Copyright: kopyalama hakkı ya da telif hakkı ise, Copyleft nedir?

Sanat eserlerini ve düşünsel üretimleri korumak maksadıyla oluşturulmuş bir sistem olan telif haklarının, bir çok insanın belini bükme noktasına gelmesinden mütevellit ortaya çıkmış bir yöntem, Copyleft. Aklınıza hemen korsan değil mi? ama değil! Çünkü Copyleft sisteminde eserlerini, fikirlerini veya tasarımlarını sunan kişilerin dertleri, hiçbir şekilde para değil. Kendi hür iradeleri ile dağıtıyorlar sanat severlere eserlerini. Copyleft aslında bir baş kaldırı! Kültürü  yeterli parası olmayanların da hak ettiğini düşünen bir grup insan!

Kim bu Copyleft'çiler:

Bandista müzik grubu Mayıs 2009'dan beri kendi sitelerinden Copyleft müziklerini icraa ediyorlar.
altKitap sitesi ise Copyleft şeklinde Ücretsiz Türkçe E-Kitap & İlk Türk Online Yayınevi olarak hizmet veriyor.
http://www.copyleft-music.com/  Tellif ücretsiz müzik indirebileceğiz bir site.

http://opsound.org/  Müzisyenlerin, müzikle uğraşanların, yaptıkları işleri ekleyebilecekleri ve Tellif ücretsiz müzik indirebileceğiz bir site.

Bunlar benim bulabildiklerim.

Gezinirken birde Copyleft blog buldum:) http://onarimci.blogspot.com/

Emeğe Tabi ki Saygı!

Verilen emeğin karşılığı alınmalı, kesinlikle buna karşı çıkmıyorum ama günümüzde bu durum cüzdan sömürüsü haline gelmiş durumda. Basit bir hesapla, adam gibi kültür faaliyetlerinde bulunacağım diyorsanız ve tüm CD/DVD, kitap v.b orijinal almak niyetindeyseniz bütçenizden aylık 250 TL gibi rakam ayırmanız gerekiyor. 2011'in ikinci yarısı itibariyle asgari ücretin 658.95 TL olduğunu düşünülünce, kültürün belli bir zümreye ait olduğunu açıkça görülüyor! Ya da emek hırsızlığı yani kısaca KORSAN! Bana kalırsa, Copyleft düşüncesi çok sevilecek ve bunun en büyük göstergesi, gün geçtikçe artan Copyleft'çiler olacak.

Yazım ilginizi çektiyse belki Copyleft düşüncesini keşfettiğim Gülenay Börekçi'nin yazısını da okumak istersiniz: http://egoistokur.com/copyleft-vs-copyright-sanat-sadece-cok-parasi-olanlar-icin-midir/

Fotoğraf: http://onarimci.blogspot.com/

3 yorum:

Amin dedi ki...

Teshekkurler....

HerbiRenk dedi ki...

Amin--->rica ederim:)

Adsız dedi ki...

After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when
new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with
the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service?
Many thanks!

Stop by my web site ... http://www.e-affiliatemarketing.com/

Yorum Gönder

Anladıklarımız Değişir mi?

Bir yazı yazsam... ya da daha basiti bir cümle... sonra zaman geçse... dönsem bir daha okusam... aynı mı olur anladığım? Onca zaman,...

 
Copyright 2009 HerbiRenk