29 Haziran 2011 Çarşamba

Zülfü Livaneli - Serenad


Hani bazen, bir kitabı elinize alırsınız ve o kitap sizi sarıp, sarmalar büyüsüne kapılırsınız ve bırakamazsınız elinizden. İşte Zülfü Livaneli'nin Serenad'ı da onlardan biri oldu benim için. Öyküsü, sade dili ilk sayfalardan itibaren içerisine çekti beni, ve heyecanı son sayfalara kadar devam etti. Okurken aynı zamanda bir çok konuda bilgi sahibi oldum ve bazı konuları da araştırma gereği hissettim.

Günümüz yaşantısı, Struma gemisi, Ermeni ve Yahudi soykırımı, Kırımlı Müslümanlardan oluşan Hitler'in Mavi Alay’ı gibi bir çok konuyu birbiriyle peçinlemiş, içerisine de aşk serpmiş ve okuyucuyu lezzeti ile büyüleyen bir roman ortaya çıkarmış Sevgili Zülfü Livaneli.

Kitabı okurken bir çok sayfasında, düşüncelere daldım. 231. sayfada bulunan bu dialog özellikle dikkatimi çekti, sizlerle de paylaşmak istedim.

"İyi insanlar iktidara gelemez, gelse bile iktidar onu bozar, zalim yapar."
Güldüm.
"Kusura bakmayın ama profesör sizin aklınız Hitler'e takılı kalmış.Her iktidar öldürür ne demek. Şimdi ben, saçma bir şey ama iktidara gelsem öldürür müyüm sizce?"
"Evet!" dedi." Siz bile öldürürsünüz. Çünkü iktidar olmanın başka yolu yok. "


Ve bu kitaba nasıl sahip oldum...
İlk çıktığı günden beri elimin defalarca gittiği bu kitabı, okumam gereken diğer kitaplar nedeniyle sürekli erteliyordum. Ama Bumerang'ın düzenlediği Doğan Kitap kampanyasını görünce şansımı deneme karar verdim ve kazandım. Hayatımda ilk defa bir şey kazanmıştım. Bana bu özel kitabı hediye ettikleri için, Teşekkürler Hürriyet, Teşekkürler Bumerang.

2 yorum:

  1. Bir filosof demish---Dovlet cahanneme vergi verir...

    YanıtlaSil
  2. Amin---> Hiç duymamıştım bu sözü, ama iyi demiş filozof

    YanıtlaSil

KayakTatili İçin Neler Gerekir

Hali hazırda sömestr tatilide gelmişken kar tatiline çıkacaklar için bu yazı faydalı olur diye düşündüm:) Kar tatiline giderken olmazsa olma...