25 Mayıs 2011 Çarşamba

Yüreğim "CAZ" etti :)

Bu yazıyı okumaya başlamadan öncelikle şu linki farklı bir sayfada açın derim: tatli :)

Caz sever misiniz? Ben filmlere olduğu gibi caz ile bilgi edinmeye de yeni basladım. Bazı konularda, özellikle sanatsal olanlarda, kendimi hep eksik görmüşümdür. Ancak bu yıl kendimi ilgi duyduğum konularda biraz da olsa geliştirmeye basladım. Filmlere olan ilgimin dışında ben bir de caz severim aslında :)

Şöyle ki, ne zaman bir yerde caz çalsa "aa ne tatlı" derdim; ama o öyle kalırdı. Zaten özel olarak müzik dinlemeye merakım yoktur. Yani severim ama nasil anlatayım...bayılmam. Aslında müziksiz de yapamam sanırım; hatta iddialıyım kimse yapamaz! Arabada müzik olmak zorunda bir kere. CD alma aliskanligim olmadığından (dolayısıyla çok CDim de olmadığından) radyo dinlerim genelde. Her tür müzik çalan bir kanal var mesela. Ya da adını bir türlü öğrenemediğim bir caz kanalı:)

Cazı duymaktan oldukça hoşlanan biri olarak biraz bilgi edinmem gerektiğine karar vermek geç olsa da güç olmadı. Bir süredir dinlediğim şarkıları kimlerin söylediğini, hangi tür caza girdiğini, hangi dönemlere ait olduğunu araştırıyorum vakit buldukça. Bilgisayarımda da birçok caz albümü mevcut, iş yerindekileri caza doyuruyorum gün içinde.

Yakın zamanda bir web sitesi kesfettim arkadaşımın önerisiyle: CazKolik. O kadar sade, o kadar sıcak bir site ki, siteye dalıp "şuna da bakayim, aa bu neymiş" derken saatlerinizi hiç farketmeden geçirebiliyorsunuz. Benim gibi bu konuda bilgisiz olanlar için tek olumsuz yönü cazla ilgili teknik bilgiyi ozel olarak işlemek yerine hazırladıkları röportajlara, biyografilere, etkinlik haberlerine ve albüm eleştirilerine işlemişler. Bu, başta bir sorun gibi gözükse de internetten kolayca bulabileceğiniz hazır bilgilerle birlikte yürüttükçe işin "pratik" kısmını daha kolay kavramaya hatta caz hakkında yorum yapabilmeye başlıyorsunuz, ki bu inanılmaz bir zevk!

Caz konusunda öğrenilecek sınırsız bilgi dinlenebilecek sınırsız albüm var. Bu "zevk" ile ilgili (zevk diyorum çünkü caz bir felsefe olmasının yanında gerçek anlamda bir zevk de aynı zamanda) az da olsa bilgim olması açısından kendimi geliştirmeye devam edeceğim. Önerileriniz beklenir!

Bir de blues var ki...o da baska zaman:)


10 yorum:

içsel konuşmanın dışa vurumu dedi ki...

ben müziksiz ölürüm heralde :)
cazı da severim.
Norah jones u tavsiye ederim, çookkk severim :D

]-[erbiRenk dedi ki...

içsel konuşmanın dışa vurumu---> Norah Jones hastasıyım şahsen o nasıl bir sestir:) müziksiz yaşanmıyor elbette ama hastalık derecesinde değil benimki :)

deep dedi ki...

caz konusunda sana hiç susmayabilirim.
çok sanatçı var klas.
çok tür.

bak favorilerimden başlayım.
chet baker ve stan getz.
blog yazılarımı yazarken bu ikisini dinlerim.
:)

Deli Anne dedi ki...

Ben Blues-caz bileşimi severim daha çok.. teşekkür ederim linkler için.. hiç bilmediğim bir yere ulaştım sayenizde..

]-[erbiRenk dedi ki...

kesinlikle caz cok genis bir "zevk". @deep gibi susmayacak kadar bu konuda yorum yapabilmeyi ben de istiyorum bir gun:)... Norah Jones deseniz simdi baktim da yapimci Arif Mardin kesfetmis.

Chet Baker ve Stan Getz`den ayak ustu bir iki sarki dinledim de tam yazi yazarken dinlenecek tarzdan...dingin, yavas, az enstruman kullanilmis gayet guzel. Tesekkurler onerileriniz icin

]-[erbiRenk dedi ki...

Deli Anne---> :) ne demek rica ederim, her zaman:)

içsel konuşmanın dışa vurumu dedi ki...

İlhan Erşahin i söylemeyi unutmuşum mutlaka dinle :)

Mr.E dedi ki...

Mimlendin :)

nesrin dedi ki...

Caz dinlemek güzel. Sevgiler...

]-[erbiRenk dedi ki...

İçsel konuşmanın dışa vurumu---> dinleyeceğim, daha önce hiç dinlemedim:) paylaşım için teşekkürler.

Mr.E---> mim için teşekkürler, sevgili deepte mimlemişti beni, cevaplayacağım en kısa zamanda, yoktum buralarda

nesrin---> Sevgiler, güzel, kesinlikle çok güzel

Yorum Gönder

Çocuklar için: "kitap tamir etme etkinliği"

Bizim evde birşey bozulup, kırılınca yada yırtılınca hemen atmıyoruz.Yapılmayacağını bilsek bile "önce bir yapıştıralım olmazsa at...

 
Copyright 2009 HerbiRenk