Ana içeriğe atla

Seçme hakkım elimden alındı!

Seçim dönemi yaklaşıyor! Ama bu seçim döneminde ŞEÇME HAKKIMIN TAMAMEN ELİMDEN ALINDIĞINI düşünüyorum. Çünkü seçmek isteğim hiç bir aday yok!

Reklamlar yapılıyor, deniyor ki paranızdan altı sıfır attık, paranız değerlendi. Benim güzel halkım buna inanıyor mu Allah aşkına! Elinizi vicdanınıza koyun, paranın değeri bu kadar kolay mı artıp azalıyor. Ben kendi adıma paradan sıfırlar atılmadan önce 50.000.000 TL 'ye; sütümü, peynirimi, zeytinimi, kaşar peynirimi, tavuğmu makarnamı, pazar alışverişimi, meyvamı sebzemi v.b. uzatmayayım tüm ihtiyaçlarımı giderebiliyordum. Ama şimdi 50 TL ile yanlızca meyva, sebze alır hale geldim. Bu mu paradan sıfır atarak paraya değer kazandırmak dedikleri! Önemli olan sıfırlar değil, alım gücü! Paranın değeri, alım gücü ile ölçülür, sıfırlarla değil.

"Enflasyon oranının tek rakamlı seviyelere çektik, hayaldi gerçek oldu" kullanımı az olan ürünlerin çoğunluğunu oluşturduğu hesaplama şekli ile halk kandırılıyor. Benzinin litresi 4,5 TL oldu, Et desen kilosu 28TL (tabi anguslardan bahsetmiyorum), bu nasıl bir kandırmacadır, alım gücü bu kadar düşmüşken enflasyon tek rakamlı seviyelere düştü demek bence halkı aptal yerine koymaktan başka hiçbir şey değildir.

Diğer tarafta seçime kaydını bile yaptırmayan bir aday! Bunun üzerine ne denebilir ki, yazmaya gerek yok?

Bunlar yalnızca 2-3 örnekten ibaret. Her gelen bir şeyler aldı götürdü bizim insanlarımızdan, yolsuzluklar oldu hep, gelen gitti, giden geri geldi, ama hiç değişmedi. Keşke bu ülkede o kadar güzel işler yapılsaydı da ben yine seçemeseydim. Başarıyı seçemeseydim, ama  dedim ya dostlar seçme hakkım elimden alındı! 

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Ekşimek Yapımı

Bu hafta sonu kuzenimin nişanı nedeniyle halamdaydım. Halam, o hengame içerisinde sütü kaynatamadığı için sütü bozulmuş. Halam da bozulan sütü dökmek yerine, ekşimek yapıp değerlendirdi. Ben kapalı süt kullanıyorum ama bu fikri bilmeyenler için paylaşmak istedim.

Yapılışı: Bozulan süt kaynatılır. Arzuya göre içerisine yoğurt eklenir. Dibe çöken karışım, soğuduktan sonra, ince bir tülbente konularak süzülmesi beklenir ve ekşimek kullanıma hazır hale gelir. Loru, ister tatlı yapın, ister börek içi, isterseniz de kahvaltılarda bir peynir çeşidi olarak kullanabilirsiniz. Süzülen suyundan börek de yapılıyormuş, onuda öğrenip yazarım sizlere.
Afiyet Olsun.

Şeker Portakalı (MİM)

Şeker Portakalı, işte beni çocukluğumda en çok etkileyen kitap. Jose Mauro De Vasconcelos'un yazmış olduğu, Şeker Portakalı. Tam iki kez okudum bu kitabı ve ikisinde de kitap bitinceye kadar ağladım. O kadar üzülmüştüm ki kitap kahramanı küçük Zeze'ye, günlerce aklımdan çıkmadı.
Zeze maddi durumu iyi olmayan bir ailenin çocuğuydu. İstediği çoğu şeye sahip olamayan bu çocuk, aynı zamanda çok da yaramazdı. (Özellikle Noel de sahip olamadığı hediye kısmında resmen hıçkıra hıçkıra ağlamıştım, dün gibi hatırlıyorum.) Zehir gibi akıllı olan bu çocuk, sürekli Edmundo dayısıyla görüşür ve ondan bir şeyler öğrenirdi. Ailesi, geç de olsa ondaki bu öğrenme isteğini fark etti ve okula yazdırdı. Okulda hiç yaramazlık yapmıyordu ve öğretmeninin en çok sevdiği öğrenci olmayı başarmıştı. 
Zeze ve ailesi taşınmak zorunda kaldılar.  Zeze'ye dayısından ve mahallesinden ayrılmak çok ama çok zor gelmişdi.  Zeze, taşındıkları küçük evin arkasındaki, dikensiz şeker portakalı fidanı kendine arkadaş…

KUŞLARIN GİZLİ KATİLİ:SAKIZ

Bir kaç gündür facebookta dolaşan bu habere, çok üzüldüm paylaşayım istedim. Atmayalım artık sakızlarımızı başı boş sokağa, hatta hiç bişeyi atmayalım, çöp tenekesi koymuşlar her köşe başına değil mi?

KUŞ ÖLÜMLERİ'nin en büyük sebeplerinden birisinin çiğnendikten sonra sokağa atılan SAKIZLAR olduğunu biliyormuydunuz..? Çünkü kuşlar bu sakızları ekmek parçası zannederek yemeye kalkışıyor,ancak ağızlarına yapışan ve gagalarını bir daha açmalarına imkan vermeyen sakızlar yüzünden açlık ve susuzluktan ölüyorlarmış..