31 Mayıs 2011 Salı

Şehitler Mekanı Çanakkele

Geçtiğimiz hafta sonu, bulunduğu yer itibariyle tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuş olan, Şehitler Mekanı Çanakkale'deydim. Çanakkale o kadar maneviyatı yüksek bir yer ki, gezerken tüylerim diken diken oldu.  Gezimize Ecabat ilçesindeki, 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Yonca formunda inşa edilmiş olan Kilitbahir Kalesinden başladık ve Çanakkale içinde bulunan Kare olarak inşa edilmiş Çimenlik Kalesi ile bitirdik. Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'un fethi öncesinde Bizans'a yardım getirecek yabancı gemileri engellemek için yaptırmış olduğu bu karşılıklı iki boğazı da kontrol edebilen kaleler Çanakkale Savaşı sırasında da çok önemli bir rol oynamıştır.

*Kilit Bahir Kalesi

** Çimenlik Kalesi


Seyit Onbaşı, 18 Mart 1915 Çanakkale'nin savunulmasında önemli bir yere sahip olan Rumeli Mecidiye Tabyası'nda 275 kg ağırlığındaki bir mermileri insan üstü bir çaba ile kaldırarak  (tarih kitaplarında hatırlayabileceğiniz yukarıdaki resim şeklinde) taşımıştır ve Ocean adlı geminin batırılmasını sağlamıştır. 


Seyit Onbaşı Heykeli,

Bu heykel ise, Şehit Onbaşı'nın bu zaferi gerçekleştirdiği Rumeli Mecidiye Tabya'sında bulunmaktadır. Fakat Seyit Onbaşının mermiyi tutuş şekli heykeltıraş tarafından farklı heykelleştirilmiştir. Kültür Bakanlığı ve Heykeltıraş arasında mahkeme devam etmektedir.

Alçıtepe Müzesinde sergilenen Türk piyade mermileri

Alçıtepe müzesinde sergilenen Fransız piyade mermerleri

Alçıtepe Müzesinde sergilenen İngiliz mermileri

Türk, İngiliz ve Fransız mermilerini yıpranmışlık açısından kıyaslayacak olursak, bu savaşın imkansızlıklar içerisinde kazanıldığını bir kez daha görebiliriz.


Çeşitli savaştan kalan malzemelerin yanı sıra, 81 ilden getirilen toprak da Alçıtepe'de bulunan müzede sergilenmektedir. Alçıtepe eski adıyla Kirte, Kilitbahir ile Kepez istikametindeki merkezler arasında geçiş yolu olduğu için stratejik bir öneme sahiptir.

*** Şehitler Abidesi

 Yaralana düşman askerine yardım eden Mehmetçik heykeli

1934 yılında, vatanımızda hayatını kaybeden düşman askeri için Atatürk'ün sözleri

57. Piyade alayı Şehitliği, Conk bayırı ve Atatürk Gözetleme tepesi  ard arda sıralanmış bu yerde savaşın soğuk yüzünü bir kere daha netlikle hissedebildim. Atatürk'ün köstekli saatine isabet eden kurşun da bu kısımda atılmıştır.

İngilizler tarafından, Mısırda savaşa hazırlanan ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps) askerlerinin konuşlandığı ve yenilgiye uğradıkları yer. Bu savaş sonrasında, Avusturalyalılar ve Yeni Zellandalılar kendi bağımsızlıkları için savaşmışlarıdır.

Çimelik kalesinde bulunan arabalardan biri. Çimenlik Kalesi (yazımın başında resmini görebilirsiniz) gezimizin özeti gibiydi, yapılan barkovizyon gözterileri ve canlandırmalar öyle içime işledi ki, göz yaşlarımı tutamadım.

Çimenlik Kalesi içerisinde bulunan Nusret Mayın Gemisinin bire bir kopyası ve 26 mayın (geminin içerisinde de mayınların nasıl bırakıldığına dair bir gösteri bulunmakdadır ) Sadece 26 mayını bulunan bu gemi Irrestable (karşı konulamaz) isimli gemiyi batırmıştır. 

ve Çanakale deyince Akla ilk gelenlerden


Bugün hediyelik eşya satışı için kullanılan Aynalı Çarşı, savaş döneminde askerlerin mektup yazıkları bir mekan olarak kullanılırmış.

Şehitler Mekanı, toprağı kan ile sulanmış ilimiz Çanakkale, daha gezip göremediğim veya görüp de size aktaramadığım nice mekanı bulunan Çanakkale... Kurtuluş mücadelesinin temelinin atıldığı bu insan üstü mücadeleyi, her Türk genci bir kez görmeli, görmeli ki tarih tekkerrür etmesin. Ders alınması dileğiyle...

*  http://www.canakkale.gov.tr
** http://wowturkey.com/
***  http://www.canakkale.gov.tr

0 yorum:

Yorum Gönder

Anladıklarımız Değişir mi?

Bir yazı yazsam... ya da daha basiti bir cümle... sonra zaman geçse... dönsem bir daha okusam... aynı mı olur anladığım? Onca zaman,...

 
Copyright 2009 HerbiRenk