20 Mayıs 2011 Cuma

Beyaz Zambaklar Ülkesinde


Rus yazar Gregory Petrov’un kaleme aldığı bu eser, sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek vatanseverin liderliğinde, imkansızlık, yoksulluk, zorlu doğa koşullarına rağmen tüm halkın bilinçlendirilerek bir araya getirilmesini ve ülkenin bağımsızlık ve geri kalmışlık savaşındaki mücadelesini konu etmiştir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye çevrilmiştir. Mustafa Kemal, bu kitaptan o kadar etkilenmiştir ki, kitabın askeri okulların müfredatına eklenmesini emretmiştir.

Bu kitap öyle bir kitaptır ki, bataklıktan, nilüferlerle donanmış bir ülke haline gelen Finlandiyanın öyküsüdür bu. Okurken, yer yer ülkemizden kesitler bulabileceğimiz ve el ele verirsek herşeyin üstesinden gelebileceğimizi gösteren, bir baş ucu kitabıdır. Henüz okumadıysanız, Dünya Klasikleri arasında yer alan bu eseri, okumanızı ve okutturmanızı tavsiye ederim.

Neden Nilüfer diye soracak olursanız bu sorunun yanıtı kitabın önsözünde saklı;

“Grigory Petrov’un eserini bulmak için Varna ve Sofya kütüphanelerine gittiler. Kütüphane memurları listelerinde “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” adlı kitabın bulunmadığını söyleyince onlar da şaşırmışlar...Neticede, dostların ve resmî görevlilerin birlikte yaptıkları araştırmalar sonunda yazara ait eserin “Beyaz Zambaklar Ülkesin’de” adıyla değil de “Beyaz Nilüferler Ülkesi’nde” adıyla kayıtlı olduğu tespit edildi ve fotokopisi çekilerek bana gönderildi.”

0 yorum:

Yorum Gönder

Anladıklarımız Değişir mi?

Bir yazı yazsam... ya da daha basiti bir cümle... sonra zaman geçse... dönsem bir daha okusam... aynı mı olur anladığım? Onca zaman,...

 
Copyright 2009 HerbiRenk