Ana içeriğe atla

Hep Şimdilerde Olmak

Bir adam tanıyorum,
Bırakıp gelemez bugünlere,
Hep kendi içinde dünü yaşar,
Gönlü eskilerin peşinde pervane.

Bazı insanlar kolay kolay vazgeçemezler yaşanmış ama bitmiş hikayelerden. Unutamazlar... Aslında unutmak istemezler. Geçmişin izinde bir yaşam sürdürürler ve mutlu olamazlar.

Bir kadın tanıyorum,
Hiç görmedim dünlerde ve bugünlerde
Hep kendi içinde yarınları yaşar,
Aklı olacakların peşinde.

Bazı insanlar hep hayallerinin peşinde koşarlar, koşarlar, koşarlar.... Koşarken de yaşadıkları anlardan keyif almayı unuturlar. Hayallerine ulaştıklarında/ulaşamadıklarında, dönüp de arkalarına bakınca anlarlar acı gerçeği, zaman uçup gitmiştir ve her şey ertelenmiştir. Geleceğin gölgesinde bir yaşam sürdürürler ve mutlu olamazlar.

Bir çocuk tanıyorum,
O hep şimdilerde,
Geçmişten dersler alır büyürken,
Gelecekse yaşadığı anın keyfi ile hayallerinde,

Bazı insanlar, geçmişten ders alır, gelecek için hedefler koyarlar kendilerine. Kendi yaşadıkları anda kaybolmazlar, tadını çıkarırlar. Hayatlarının içinde hiç bir şey kaçırmamış olmanın verdiği hazzı yaşarlar.

İçimizdeki çocuk uyansın artık!

Yorumlar

 1. Evet hadi uyansın! Benimki ağlıyor, uyanık galiba:)

  YanıtlaSil
 2. @Aslısın :)) hep uyanık kalsın ama karnını doyur bence onun, ağlamasın gülsün;)

  YanıtlaSil
 3. Bencede uyansın ortasını tutturabilmek kolay olabilse keşke.

  YanıtlaSil
 4. Çocukların içinde büyük büyüklerin içinde zaman zaman çocuk kalıyorum.Çocukların etkisi mi bu yoksa içimdeki çocuğun mu bilmiyorum ama çocuk olabilmek güzel.

  YanıtlaSil
 5. @ içsel konuşmanın dışa vurumu arada gel gitler olabilir ama, genel olarak şimdiki zamanda yaşamak gerek:)

  @huyumkurusun :)) ne güzel unutsan da bir şekilde hatırlatıyorlar sana

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Ekşimek Yapımı

Bu hafta sonu kuzenimin nişanı nedeniyle halamdaydım. Halam, o hengame içerisinde sütü kaynatamadığı için sütü bozulmuş. Halam da bozulan sütü dökmek yerine, ekşimek yapıp değerlendirdi. Ben kapalı süt kullanıyorum ama bu fikri bilmeyenler için paylaşmak istedim.

Yapılışı: Bozulan süt kaynatılır. Arzuya göre içerisine yoğurt eklenir. Dibe çöken karışım, soğuduktan sonra, ince bir tülbente konularak süzülmesi beklenir ve ekşimek kullanıma hazır hale gelir. Loru, ister tatlı yapın, ister börek içi, isterseniz de kahvaltılarda bir peynir çeşidi olarak kullanabilirsiniz. Süzülen suyundan börek de yapılıyormuş, onuda öğrenip yazarım sizlere.
Afiyet Olsun.

Şeker Portakalı (MİM)

Şeker Portakalı, işte beni çocukluğumda en çok etkileyen kitap. Jose Mauro De Vasconcelos'un yazmış olduğu, Şeker Portakalı. Tam iki kez okudum bu kitabı ve ikisinde de kitap bitinceye kadar ağladım. O kadar üzülmüştüm ki kitap kahramanı küçük Zeze'ye, günlerce aklımdan çıkmadı.
Zeze maddi durumu iyi olmayan bir ailenin çocuğuydu. İstediği çoğu şeye sahip olamayan bu çocuk, aynı zamanda çok da yaramazdı. (Özellikle Noel de sahip olamadığı hediye kısmında resmen hıçkıra hıçkıra ağlamıştım, dün gibi hatırlıyorum.) Zehir gibi akıllı olan bu çocuk, sürekli Edmundo dayısıyla görüşür ve ondan bir şeyler öğrenirdi. Ailesi, geç de olsa ondaki bu öğrenme isteğini fark etti ve okula yazdırdı. Okulda hiç yaramazlık yapmıyordu ve öğretmeninin en çok sevdiği öğrenci olmayı başarmıştı. 
Zeze ve ailesi taşınmak zorunda kaldılar.  Zeze'ye dayısından ve mahallesinden ayrılmak çok ama çok zor gelmişdi.  Zeze, taşındıkları küçük evin arkasındaki, dikensiz şeker portakalı fidanı kendine arkadaş…

KUŞLARIN GİZLİ KATİLİ:SAKIZ

Bir kaç gündür facebookta dolaşan bu habere, çok üzüldüm paylaşayım istedim. Atmayalım artık sakızlarımızı başı boş sokağa, hatta hiç bişeyi atmayalım, çöp tenekesi koymuşlar her köşe başına değil mi?

KUŞ ÖLÜMLERİ'nin en büyük sebeplerinden birisinin çiğnendikten sonra sokağa atılan SAKIZLAR olduğunu biliyormuydunuz..? Çünkü kuşlar bu sakızları ekmek parçası zannederek yemeye kalkışıyor,ancak ağızlarına yapışan ve gagalarını bir daha açmalarına imkan vermeyen sakızlar yüzünden açlık ve susuzluktan ölüyorlarmış..