3 Mart 2011 Perşembe

Alamut: Fedailerin Kalesi


Fedailerin Kalesi Alamut, tarihi gerçeklerden beslenen bir kurgu. Kitap, Hassan Sabbah'ın Alamut kalesinin arkasına inşa ettiği "cennet bahçeleri" diye tabir edilen muhteşem bir bahçeyle, küçük çocukken yanına aldığı ve yetiştirdiği gençleri kandırarak kendi çıkarları için nasıl kullandığını anlatıyor. Dönemin Padişahı Melikşah ve Veziri Nizam-ül Mülk ile olan mücadelesini gözler önüne seriyor.

Bu tarihi Romanda anlatılanların aslında, geçmişte kalmamış olması, günümüzde de beyni uyuşturulan gençlere ebedi cennet sözü verilerek birer "canlı bombaya dönüştürülmeleri" üzücü bir gerçektir. Gelecekte de bu üzücü olayların devam etmemesi için, mutlaka okunması ve okutturulması gereken kitaplar arasında yerini almıştır.

Kitabın arka kapak yazısı;
"Hasan Sabbah’ ın Alamut Kalesi’nin, cennet bahçelerinin ve fedailerinin tarihi romanı ”Hıristiyanların zaman ölçüsü ile 1092 yılının ilk baharında hatırı sayılır büyüklükte bir kervan, Semerkant’tan başlayarak Buhara üzerinden Horasan’ın kuzeyindeki Elbruz platosuna dek uzanan, bir zamanlar muzaffer orduların kullandığı eski yolun üzerinde ağır ağır ilerliyordu. Karların erimeye başlamasıyla birlikte Buhara’dan ayrılan kervan haftalardır yollardaydı…” ”Avni oğlum, Tahir’in torunu! ” demişti ona. ”Doğruca Demavend Dağı’na giden yolu tut. Rey’e ulaşınca Şahrud Irmağı’ na giden yolu sor. Irmağın kaynağı sarp bir vadide bulunmaktadır; oraya çık. Büyük bir kale göreceksin: Bu yerin ismi Alamut kalesidir, yani ‘kartal yuvası.’..”

1 yorum:

özlem karapınar dedi ki...

Merhabalar bu kitabı severek okudum ve yorumladım.Yorumlarken kendimden de birşeyler kattım Göz atmak isterseniz
http://www.kitapsohbetcisi.com/2012/06/sohbet-alamut.html
Gelmişken anketime de katılırsanız sevinirim

Yorum Gönder

Çocuklar için: "kitap tamir etme etkinliği"

Bizim evde birşey bozulup, kırılınca yada yırtılınca hemen atmıyoruz.Yapılmayacağını bilsek bile "önce bir yapıştıralım olmazsa at...

 
Copyright 2009 HerbiRenk