12 Kasım 2010 Cuma

Tarihsel şahsiyetlerin sıradışı özellikleri


NTV Yayınları geçtiğimiz Temmuz ayında yine güzel bir yayınla beni cezbetti. "Nasıl Bilirdiniz?" tarihte önemli yer etmiş tam 68 ünlü ismi değişik özellikleriyle ele alıp kategorilendirerek oluşturulmuş. Kişilerin tek ortak yönleri de ölmüş olmaları.

Kitaptaki şahıslar, on kategori altında gruplandırılmış:

  1. Hayata kötü başlayanlar
  2. Gamsızlar
  3. Hırs küpleri
  4. Uçkuruna düşkünler
  5. Doyumsuzlar
  6. Bahtsızlığı sineye çekenler
  7. Maymun besleyenler
  8. Başka kiliklere bürünenler
  9. Öldükten sonra hayat bulanlar
  10. Hayatın ötesini arayanlar
Yine NTV Yayınları'ndan çıkmış Cahillikler Kitabı serisi yazarları John Llyod ve John Mitchinson, oldukça geniş yelpazede tutulmuş araştırmaları sonucu, kitabı okurken "acaba bu bilgilere nasıl ulaştılar?" dedirten bir detaylar yumağı şeklinde kaleme almışlar kitabı. 

"Amaan, banane elalemin biyografisinden" diye düşünenler olabilir, fakat bu kitapta hayata dair, bizi kimi zaman yönlendirebilecek, kimi zaman da o yönden saptırabilecek detaylar, bakış açıları mevcut. O yüzden bu denli büyük işlerle hayatlarını şekillendirmiş kişileri ilham kaynağı olarak görmeli, zaman zaman içimizde oluşan "ben bir hiçmişim" duygusuyla başa çıkmak için "bir şeyler" yapmaya çalışmalıyız.

Kitabı henüz bitirmedim, zaten ayrı ayrı hayatlardan bahsettiğinden istediğimiz aralıklarla okunabilecek bir baş ucu kitabı olarak da görülebilir. Okuyun, okumak iyidir!


2 yorum:

NiLaY dedi ki...

iyi bayramlar dilerim :)

HerbiRenk dedi ki...

teşşekkür ederiz. Bizde iki kuzen size iyi bayramlar dileriz:))

Yorum Gönder

Anladıklarımız Değişir mi?

Bir yazı yazsam... ya da daha basiti bir cümle... sonra zaman geçse... dönsem bir daha okusam... aynı mı olur anladığım? Onca zaman,...

 
Copyright 2009 HerbiRenk