4 Kasım 2010 Perşembe

SİS ÖLDÜRÜR MÜ?Sise bağlı trafik kazalarından kaynaklı ölümden bahsetmiyorum. Sise maruz kalan insanların ölümlerinden bahsediyorum. Evet daha önce böyle bişey hiç duymuş muydunuz?

“Aralık 1930, Meuse Valley (Belçika)- Üç gün süren yoğun sis ve kirlenme(smog) neticesinde yüzlerce insan hastalandı, 60 kişi öldü.

Ocak 1931, Manchester ve Salford (İngiltere)- 9 gün süren yoğun sis
neticesinde 592 kişi öldü.

Ekim 1948, Donora, Pennsylvania (ABD)- 4 gün süren sis sonunda 14 000 kişilik nüfusun yarısı hastalandı, 20 kişi öldü.

Aralık 1952, Londra- 4 gün süren yoğun sis neticesinde 4000 kişi öldü.

Ülkemizde de yerel ölçekteki hava kirliliği, bilhassa Ankara ve İstanbul gibi Büyükşehirlerde, 1980 ve 1990’lı yıllarda ciddi sorunlara yol açmış, ancak hastahanelerde herhangi bir kayıt tutulmadığı için bu konuda literatüre geçen bir çalışma bulunmamaktadır.

Peki bu nasıl olabilir? Tabiki kirlilik!!! Fabrika ve bina bacalarından, araba egzozlarından v.b çıkan gazların,  küreselleşen dünyaya ve içerisinde yaşayan canlılara zarar verdiğini artık bilmeyenimiz yok sanırım. Bir insan günde 14.000 litre hava tüketir. Hava ile alınan zehrin insan vücudundan atılışı yavaşsa ve vücutta birikimi söz konusu ise, zehirlenme kısa zamanda kendini gösterir.

Havaya karışan zararlı maddeler kesif veya şeffaf bir sis bulutu halinde şehirlerin üzerini kapatır. Isı tersliği denilen olayın olması durumunda etkisi çok daha fazla olur. Genellikle toprağa yakın hava daha sıcaktır. Dolayısıyla zehirli gazların büyük bir kısmı bu sıcak hava kütlesiyle beraber taşınır. Isı tersliği (inversyon) halinde, yani yere yakın havanın soğuk, onun üstündeki hava tabakasının sıcak olması sebebiyle kirli hava şehrin üzerini kapatır. Aralık 1952, Londra'daki dört günlük süre içinde, solunum ve dolaşım yolları hastalıkları belirtileriyle birlikte 4000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu tarihte Londra sisi, normale nazaran 10 misli kükürt dioksit ve 20 misli toz ihtiva ediyordu.

Sisin dışında, akciğer kanseri ve buna bağlı ölümler son 50 yıl içinde artmıştır. Soluduğumuz havanın kalitesi, çevre şartlarının değişmesi ve sanayinin kuruluşlarının bilinçsizce artışı bizi sonunda Dünyamızı yok edecek sanırım. Dünya alarm veriyor, sesini duyalım...

Kaynak:

0 yorum:

Yorum Gönder

Anladıklarımız Değişir mi?

Bir yazı yazsam... ya da daha basiti bir cümle... sonra zaman geçse... dönsem bir daha okusam... aynı mı olur anladığım? Onca zaman,...

 
Copyright 2009 HerbiRenk