Ana içeriğe atla

Yer Elması SalatasıKansızlık... Çok mu çok uzun senelerdir bu hastalıktan muzdaribim. Aman kansızlık deyip de geçmeyin hayatınızdaki tüm dengeleri altüst ediyor. Hemen yorulup, hemen hasta oluyorsunuz, maalesef bu derde düşünce... İnternette "demir eksikliğine bağlı kansızlık" diye arayınca, size çıkarttığı alternatiflerden biri de yer elması :)) 

Yer elması :) aldım soğanı, biberi, salçasıyla bir yemek yaptım, eşim sevmedi:) Bende salatasını yaptım turp salatası sevenler mutlaka sevecekler.

Malzemeler:

- 2 adet yer elması
- 1 adet orta boy havuç
- 1/2 çay kaşığı pul biber(süslemek için)
- 1 tutam maydanoz
- 1 yemek kaşığı zeytin yağı
-  yarım limon
-  bir tatlı kaşığı kadar nar ekşisi (isteğe bağlı)
-  yarım çay bardağı ceviz

Yapılışı:

Yer elmaları ve havuçlar soyulduktan sonra rendelenir. Cevizler küçük küçük doğranır. Limon, nar ekşisi, zeytin yağı eklenir ve tüm malzemeler karıştırılır. Üzerine pul biber serpilir ve maydanozlar kıyılarak süslenir.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Ekşimek Yapımı

Bu hafta sonu kuzenimin nişanı nedeniyle halamdaydım. Halam, o hengame içerisinde sütü kaynatamadığı için sütü bozulmuş. Halam da bozulan sütü dökmek yerine, ekşimek yapıp değerlendirdi. Ben kapalı süt kullanıyorum ama bu fikri bilmeyenler için paylaşmak istedim.

Yapılışı: Bozulan süt kaynatılır. Arzuya göre içerisine yoğurt eklenir. Dibe çöken karışım, soğuduktan sonra, ince bir tülbente konularak süzülmesi beklenir ve ekşimek kullanıma hazır hale gelir. Loru, ister tatlı yapın, ister börek içi, isterseniz de kahvaltılarda bir peynir çeşidi olarak kullanabilirsiniz. Süzülen suyundan börek de yapılıyormuş, onuda öğrenip yazarım sizlere.
Afiyet Olsun.

Şeker Portakalı (MİM)

Şeker Portakalı, işte beni çocukluğumda en çok etkileyen kitap. Jose Mauro De Vasconcelos'un yazmış olduğu, Şeker Portakalı. Tam iki kez okudum bu kitabı ve ikisinde de kitap bitinceye kadar ağladım. O kadar üzülmüştüm ki kitap kahramanı küçük Zeze'ye, günlerce aklımdan çıkmadı.
Zeze maddi durumu iyi olmayan bir ailenin çocuğuydu. İstediği çoğu şeye sahip olamayan bu çocuk, aynı zamanda çok da yaramazdı. (Özellikle Noel de sahip olamadığı hediye kısmında resmen hıçkıra hıçkıra ağlamıştım, dün gibi hatırlıyorum.) Zehir gibi akıllı olan bu çocuk, sürekli Edmundo dayısıyla görüşür ve ondan bir şeyler öğrenirdi. Ailesi, geç de olsa ondaki bu öğrenme isteğini fark etti ve okula yazdırdı. Okulda hiç yaramazlık yapmıyordu ve öğretmeninin en çok sevdiği öğrenci olmayı başarmıştı. 
Zeze ve ailesi taşınmak zorunda kaldılar.  Zeze'ye dayısından ve mahallesinden ayrılmak çok ama çok zor gelmişdi.  Zeze, taşındıkları küçük evin arkasındaki, dikensiz şeker portakalı fidanı kendine arkadaş…

KUŞLARIN GİZLİ KATİLİ:SAKIZ

Bir kaç gündür facebookta dolaşan bu habere, çok üzüldüm paylaşayım istedim. Atmayalım artık sakızlarımızı başı boş sokağa, hatta hiç bişeyi atmayalım, çöp tenekesi koymuşlar her köşe başına değil mi?

KUŞ ÖLÜMLERİ'nin en büyük sebeplerinden birisinin çiğnendikten sonra sokağa atılan SAKIZLAR olduğunu biliyormuydunuz..? Çünkü kuşlar bu sakızları ekmek parçası zannederek yemeye kalkışıyor,ancak ağızlarına yapışan ve gagalarını bir daha açmalarına imkan vermeyen sakızlar yüzünden açlık ve susuzluktan ölüyorlarmış..