27 Ekim 2010 Çarşamba

YENİ MEDYA DÜZENİ

"Farkı, farklı insanlar yaratır" demiş pazarlama gurusu Seth Godin konuşmasında. Sadece on yıl önce böyle bir konferansın yapılacağı söylense güler geçerdik Uzay Yolu izler gibi. Şimdiyse böyle bir konferanstan sonra daha neler olabilir acaba diye merakla bekliyoruz; artık hiçbir şeye şaşırmayacağımıza söz vererek. Dijital medya başlığı altında bir sunum hazırlamıştım yaz okulu için. Öğrencilik hayatımda belki de ilk kez bir konuyla bu kadar iç içe olduğumu fark ettim. Pazarlamaya olan ilgimin dışında, gerçekten bildiğim hatta her gün uyguladığım konularla ilgili böyle bir konuda sunum yapmak oldukça verimliydi.

Yeni bir medya düzeninden bahsetmek ne kadar önemliyse, bu yeni düzende yer alabilmek ve bunun için çabalamak bu sürecin asıl kısmı. Yeni düzenin ilk kuralı ise "fark"lı olmak. Godin, okullarda ne kadar gereksiz bilgiyle doldurulduğundan ve bu gereksiz dolduruşun bizi sistemik şekilde tekdüzeleştirdiğinden de bahsetmiş. Ne kadar doğru demiş. Eğitim sistemi, oluşturulmasından sonra gerçek anlamda verimli olarak ne zaman güncellenmiştir acaba? Bu konuda geçenlerde bir konuşmaya şahit oldum. Eskiden ilkokulda "Hayat Bilgisi" dersinde "çekirdek aile" tanımı "anne, baba ve çocuklar" diye bizlere öğretilirken sonraları bunun boşanmış anne babaların çocuklarını psikolojik olarak kötü yönden etkilediğinden bu konuda kesin bir tanım yapılmamasına karar verilmiş. Bu güncellemeye güzel bir örnek olarak görünse de okyanusta bir damla sudan fazlası değil aslında.

İnternet üzerinden canlı yayınlanan ilk talk show programı olma özelliğiyle "The Young Turks" ile Cenk Uygur da internet fenomeni olmadaki başarısının sırrını paylaşmak üzere Yeni Medya Düzeni'nde bir konuşma yaptı. Konuşmasında birkaç püf noktasına da değindi. Örneğin Youtube'da yer verilen programlarının ismini tarih olarak girdiklerinde çok da ilgi çekmediğini farketmeleri üzerine videoların isimlerini programdaki konuklar veya içerikle ilgili olmasına dikkat etmişler. Bu, programa olan ilgiyi oldukça arttırmış. Yakın tarihte "zaplama" kültürünün tarih olacağı çünkü Apple TV, Google TV gibi teknolojilerin istediğimiz an istediğimiz programı izlememize olanak tanıyacağı da bizi şaşırtmayacak.

Yeni Medya Düzeni çoktan oluştu. Şimdi sıra bu düzeni en tepe noktaya taşımakta.

0 yorum:

Yorum Gönder

Çocuklar için: "kitap tamir etme etkinliği"

Bizim evde birşey bozulup, kırılınca yada yırtılınca hemen atmıyoruz.Yapılmayacağını bilsek bile "önce bir yapıştıralım olmazsa at...

 
Copyright 2009 HerbiRenk