1 Ekim 2010 Cuma

Neden bu Yeni Dünya Arayışı!!!


30 Eylül 2010 tarihinde gazetelere düşen Dünya'ya çok ama çok benziyor!” başlıklı yazıyı okuyunca, yaşamaya olanak verip vermeyeceği belli olmasa da, bir an oraya kaçıp gitmek istedim.

Gliese 581, Kırmızı Cüce olarak da tanımlanan, gezegende su olma ihtimalinin çok yüksek olduğu ve Dünya’ya kıyasla atmosferi biraz daha soğuk olan gezegenin yaşama elverişli olabileceği belirtilmiş.

Hayat giderek zorlaşıyor, suyumuz  azaldı, orjinal yiyecekler (GDO’suz) yok denecek kadar az, hava kalitemiz giderek düşüyor bir de insanların çıkarları uğruna yaptıkları eklenince, yeni bir Dünya fena olmaz diye düşündüm.  Sonra dedim ki kendi kendime; ya insanlar yeni Dünyaya da gelirse, ya orası da kirlenirse... Çünkü kirletme konusuda herşeyi biliyoruz, artık oraya gidip fabrikaları kurmak kaldı geriye... Eskisinden bile kısa sürecek!

Yeni gezegen soğukmuş!!! varsın soğuk olsun, biz küresel ısınma ile hallederiz o işi. Şaka bir yana çevre konusunda daha bilinçli davranmamız gerekiyor. Çocuklarımıza, arkadaşlarımıza, eşimize, aile fertlerimize, öğrencilerimize, çalışanlarımıza kısacası herkese bu bilinci aşılamamızın vakti geldide geçiyor.

Çevre için evde yapabileceğimiz bir kaç ip ucu;

  • Gereksiz enerji (elektrik,doğalgaz,suv.vb) kullanımını engellemek,
  • Doğada %100 çözünen poşetler kullanmak, (marketin kullandığı poşetler tercih sebebim olabiliyor)
  •  Çevreyle uyumlu ürünlerin kullanılmasına dikkat etmek,
  • Pil, plastik, kağıt, metal kutuları bileşenlerine göre ayrılıp daha sonra geri dönüşüm çöp kutularına atılmasının sağlanması,
  •  Ormanları, ağaçları, yeşillik alanları  ve denizleri korumak,
  • Toplu taşıma araçlarını tercih etmek v.b.
Hepinize güzel günler diliyorum. Gelincik

0 yorum:

Yorum Gönder

Anladıklarımız Değişir mi?

Bir yazı yazsam... ya da daha basiti bir cümle... sonra zaman geçse... dönsem bir daha okusam... aynı mı olur anladığım? Onca zaman,...

 
Copyright 2009 HerbiRenk